placeholder image to represent content

Lessson 16 Review

Quiz by Melissa Albright

Grade 6
Math
Common Core

Our brand new solo games combine with your quiz, on the same screen

Correct quiz answers unlock more play!

New Quizalize solo game modes
23 questions
Show answers
  • Q1
    Juliet bought 5 pounds of apples for $15. What is the unit price per pound?
    $30
    $3
    $75
    $5
    120s
    6.RP.A.3.B
  • Q2
    If Bob runs 300 meters in 75 seconds, what is his speed in meters per second?
    Users enter free text
    Type an Answer
    120s
    6.RP.A.3.B
  • Q3
    A car travels at a constant speed of 300 miles in 5 hours. What is its speed in miles per hour?
    50
    55
    60
    65
    120s
    6.RP.A.3.B
  • Q4
    You have a length measured at 50 inches. How many feet does this represent? (1 foot is equal to 12 inches)
    5.16 feet
    6.20 feet
    4.17 feet
    3.02 feet
    120s
    6.RP.A.3.D
  • Q5
    Kelly bought 3 boxes of cereal for $12. What is the price per box?
    Users enter free text
    Type an Answer
    120s
    6.RP.A.3.B
  • Q6
    A machine produces 500 units in 5 hours. How many units would it produce in 8 hours?
    Users enter free text
    Type an Answer
    120s
    6.RP.A.3
  • Q7
    A train travels 450 miles in 6 hours. What is its speed in miles per hour?
    70
    80
    90
    75
    120s
    6.RP.A.3.B
  • Q8
    James bought 10 cans of soup for $20. What is the unit price per can?
    Users enter free text
    Type an Answer
    120s
    6.RP.A.3.B
  • Q9
    A jogger runs at a constant speed of 300 meters in 120 seconds. What is his speed in meters per second?
    2
    3.5
    3
    2.5
    120s
    6.RP.A.3.B
  • Q10
    A truck travels 800 kilometers in 10 hours. What is its speed in kilometers per hour?
    70
    75
    80
    85
    120s
    6.RP.A.3.B
  • Q11
    Mark bought 2 pizzas for $18. What is the price per pizza?
    Users enter free text
    Type an Answer
    60s
    6.RP.A.3.B
  • Q12
    A train travels at a speed of 80 miles per hour. How far will the train travel in 4.5 hours?
    Users enter free text
    Type an Answer
    120s
    6.RP.A.3
  • Q13
    A man walks 4 kilometers in 40 minutes. What is his speed in kilometers per hour?
    Users enter free text
    Type an Answer
    120s
    6.RP.A.3.B
  • Q14
    If a car travels 160 miles in 2 hours, what is its speed in kilometres per hour? (1 mile is approximately equal to 1.6 kilometers)
    128 kilometer per hour
    112 kilometer per hour
    95 kilometer per hour
    100 kilometer per hour
    120s
    6.RP.A.3.D
  • Q15
    How many seconds are there in 1.5 hours?
    Users enter free text
    Type an Answer
    120s
    6.RP.A.3.D

Teachers give this quiz to your class