
Module 2 Test Review
Quiz by Maria Benincasa
Feel free to use or edit a copy
includes Teacher and Student dashboards
Measure skillsfrom any curriculum
Measure skills
from any curriculum
Tag the questions with any skills you have. Your dashboard will track each student's mastery of each skill.
With a free account, teachers can
- edit the questions
- save a copy for later
- start a class game
- automatically assign follow-up activities based on students’ scores
- assign as homework
- share a link with colleagues
- print as a bubble sheet
14 questions
Show answers
- Q1Choose the correct equation that makes the equation true. 15 ÷ 8 - 5 x 2 = 10(15 ÷ 8) -5 x 2 = 1015 ÷ 8 - (5 x 2) = 1015 ÷ (8 - 5 x 2) = 1015 ÷ (8 - 5) x 2 = 1030s
- Q2(3 + 7) x 5 =1550382120s
- Q3What is the quotient? 4,350 ÷ 10^443.50.04354.350.435120s
- Q4Which equation is true?17 - 2 x (2 + 4) = 564 ÷ (4 + 4) x 3 = 2830 ÷ (10 + 3 + 2) = 8(9 + 5 + 3) x 7 = 35120s
- Q5Which of the following represents the statement "6 plus the quotient of 12 and 3" ?6 + (12 x 3)6 + (12 ÷ 3)6 ÷ (12 + 3)6 ÷ (12 x 3)120s
- Q6What does 162 - (48 + 32 + 17) mean?The sum of 48, 32, and 17 subtracted from 162Subtract 162 from the sum of 48, 32, and 17.the difference of 162 and 17 added to the sum of 48 and 32.the difference of 162 and 48 added to the sum of 32 and 17.120s
- Q7Which is another way to write 1,509 ÷ 3?(1,000 + 500 + 9) ÷ 3(100 +500 + 9) ÷ 3(1,000 + 50 + 9) ÷30(1000 + 50 + 9) ÷ 30120s
- Q8Which expression represents the product of 6 and 12?6 - 126 + 1212 ÷ 66 x 12120s
- Q9Which symbol correctly completes the comparison? 5 eights plus 8 eights __________ 15 eights minus><=120s
- Q10If Bill has $6.72 and Ashley has $1.40, how much money do they have altogether?$7.02$8.12$7.12$8.14120s
- Q11What is the product? 4.27 x 1.5 =6,4056,275.64564.05120s
- Q12What is the product? 0.25 x 0.040.010.101001.00120s
- Q13The puppy weights 13.25 pounds. His collar weighs 0.75 pounds. How much does the puppy weigh with her collar on?14.25 lbs14.50 lbs14.75 lbs14 lbs120s
- Q14Rachel bought three new pairs of shoes and paid $37.29. Each pair of shoes was the same price. How much did each pair of shoes cost?$12.45$18.65$12.07$12.43120s