![placeholder image to represent content](/_next/image?url=%2Fassets%2Fquiz_default_logo.jpg&w=256&q=75)
Επίλυση προβλημάτων Γεωμετρίας_1
Quiz by Karkalou Aggeliki
Feel free to use or edit a copy
includes Teacher and Student dashboards
Measure skillsfrom any curriculum
Measure skills
from any curriculum
Tag the questions with any skills you have. Your dashboard will track each student's mastery of each skill.
With a free account, teachers can
- edit the questions
- save a copy for later
- start a class game
- automatically assign follow-up activities based on students’ scores
- assign as homework
- share a link with colleagues
- print as a bubble sheet
8 questions
Show answers
- Q1Σήμερα το πρωί πήγα για τρέξιμο στο γήπεδο του ποδοσφαίρου! Για όσους δεν το γνωρίζουν, έχει σχήμα ορθογωνίου παραλληλογράμμου, με μήκος 50 μ. και πλάτος 26 μ. Κατάφερα να ολοκληρώσω 5 γύρους, χωρίς να σταματήσω. Πόση απόσταση έτρεξα; (Ποια ΓΕΩΜΕΤΡΙΚΗ ΕΝΝΟΙΑ μου χρειάζεται για να λύσω το πρόβλημα;)ΕμβαδόνΠολλαπλασιασμόςΠερίμετρος50+50+26+26120s
- Q2Σήμερα το πρωί πήγα για τρέξιμο στο γήπεδο του ποδοσφαίρου! Για όσους δεν το γνωρίζουν, έχει σχήμα ορθογωνίου παραλληλογράμμου, με μήκος 50 μ. και πλάτος 26 μ. Κατάφερα να ολοκληρώσω 5 γύρους, χωρίς να σταματήσω. Πόση απόσταση έτρεξα; (Πώς μπορώ να υπολογίσω την ΠΕΡΙΜΕΤΡΟ του γηπέδου;)Με κανέναν από αυτούς τους δύο τρόπους!Και με τους δύο τρόπους.(50x2)+ (26x2)50+50+26+26120s
- Q3Σήμερα το πρωί πήγα για τρέξιμο στο γήπεδο του ποδοσφαίρου! Για όσους δεν το γνωρίζουν, έχει σχήμα ορθογωνίου παραλληλογράμμου, με μήκος 50 μ. και πλάτος 26 μ. Κατάφερα να ολοκληρώσω 5 γύρους, χωρίς να σταματήσω. Πόση απόσταση έτρεξα; (Τελικά πόση είναι η ΠΕΡΙΜΕΤΡΟΣ του γηπέδου; Λύσε την πράξη σ'ένα τετράδιο και διάλεξε τη σωστή απάντηση.)152 τ.μ.1.300 μ.152 μ.1.300 τ.μ.120s
- Q4Σήμερα το πρωί πήγα για τρέξιμο στο γήπεδο του ποδοσφαίρου! Για όσους δεν το γνωρίζουν, έχει σχήμα ορθογωνίου παραλληλογράμμου, με μήκος 50 μ. και πλάτος 26 μ. Κατάφερα να ολοκληρώσω 5 γύρους, χωρίς να σταματήσω. Πόση απόσταση έτρεξα; (Τώρα που ξέρεις την περίμετρο, διάλεξε τη σωστή απάντηση!)Το πρόβλημα δεν μπορεί να λυθεί.Έτρεξα 152 μ.Έτρεξα 152 τ.μ.Δεν μπορώ να απαντήσω στην ερώτηση του προβλήματος.120s
- Q5Σήμερα το πρωί πήγα για τρέξιμο στο γήπεδο του ποδοσφαίρου! Για όσους δεν το γνωρίζουν, έχει σχήμα ορθογωνίου παραλληλογράμμου, με μήκος 50 μ. και πλάτος 26 μ. Κατάφερα να ολοκληρώσω 5 γύρους, χωρίς να σταματήσω. Πόση απόσταση έτρεξα; (Χρειάζεται να κάνω ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΠΡΑΞΗ. Ποια είναι αυτή;)Πολλαπλασιασμός.Αφαίρεση.Πρόσθεση.Διαίρεση.120s
- Q6Σήμερα το πρωί πήγα για τρέξιμο στο γήπεδο του ποδοσφαίρου! Για όσους δεν το γνωρίζουν, έχει σχήμα ορθογωνίου παραλληλογράμμου, με μήκος 50 μ. και πλάτος 26 μ. Κατάφερα να ολοκληρώσω 5 γύρους, χωρίς να σταματήσω. Πόση απόσταση έτρεξα; (Λύσε στο τετράδιο το πρόβλημα και διάλεξε τη σωστή απάντηση.)Έτρεξα 152 μ.Έτρεξα 770 μ.Έτρεξα 760 τ.μ.Καμία από τις απαντήσεις που μου δίνονται δεν είναι σωστή!120s
- Q7Σήμερα το πρωί πήγα για τρέξιμο στο γήπεδο του ποδοσφαίρου! Για όσους δεν το γνωρίζουν, έχει σχήμα ορθογωνίου παραλληλογράμμου, με μήκος 50 μ. και πλάτος 26 μ. Κατάφερα να ολοκληρώσω 5 γύρους, χωρίς να σταματήσω. Πόση απόσταση έτρεξα; (Σε ποια περίπτωση θα χρειαζόταν να υπολογίσω το ΕΜΒΑΔΟΝ του γηπέδου;)Αν είχα αναλάβει να στρώσω το γήπεδο με γρασίδι!Αν είχα αναλάβει να φυτέψω παρτέρια με λουλούδια εκεί που βρίσκονται οι κερκίδες!Το γήπεδο δεν έχει εμβαδόν, όλοι το ξέρουν αυτό!Αν έκανα διαγωνισμό με έναν φίλο μου για το ποιος θα φτάσει πρώτος στο απέναντι τέρμα!120s
- Q8Σήμερα το πρωί πήγα για τρέξιμο στο γήπεδο του ποδοσφαίρου! Για όσους δεν το γνωρίζουν, έχει σχήμα ορθογωνίου παραλληλογράμμου, με μήκος 50 μ. και πλάτος 26 μ. Κατάφερα να ολοκληρώσω 5 γύρους, χωρίς να σταματήσω. Πόση απόσταση έτρεξα; (Τελικά πόσο είναι το ΕΜΒΑΔΟΝ του γηπέδου; Διάλεξε τη σωστή απάντηση.)Όλες οι απαντήσεις είναι σωστές!Το εμβαδόν του γηπέδου είναι 1.300 τ.μ.Το γήπεδο έχει εμβαδόν 1,3 στρέμματα!Μα αφού δεν μου χρειάζεται, λέμε!!!120s