
Problem solving (forage) #1
Quiz by AMANDA SIMMONS
Feel free to use or edit a copy
includes Teacher and Student dashboards
Measure skillsfrom any curriculum
Measure skills
from any curriculum
Tag the questions with any skills you have. Your dashboard will track each student's mastery of each skill.
With a free account, teachers can
- edit the questions
- save a copy for later
- start a class game
- automatically assign follow-up activities based on students’ scores
- assign as homework
- share a link with colleagues
- print as a bubble sheet
4 questions
Show answers
- Q1Rancher has 200 acres of winter grass, if his stocking rate is 1.5 acres per herd, how many calves should be bought?2459514611030s
- Q2If calves go into winter pasture at average weight of 550 pounds with a cost of 110.00 per cwt. What is the average cost of each calf?7155506,50065030s
- Q3If cattle came off winter pasture weighing 825 pounds. what was the average gain per calf?253002.7527530s
- Q4In these calves were on pasture for 120 days, what wa the average daily gain?2.950.0290.7529.530s